RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN BM TAHUN 4

RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN
RANCANGAN PENGAJARAN BAHASA MALAYSIA TAHUN 4

Mata pelajaran  :   Bahasa Malaysia
Kelas                    :   Tahun 4 Lestari
Tarikh                  :   22.03.2013 (Selasa)
Masa                    :   7.10-7.40 (30minit)
Bil Murid             :   20 orang
Tema                    :   Kesenian
Tajuk                    :   Kain songket
Pengetahuan Sedia ada murid :
-          Murid sudah tahu dan pernah memakai  kain songket.
-          Murid sudah belajar tentang kata nama am, kata nama khas, kata ganda, ayat tunggal dan ayat majmuk.
Hasil Pembelajaran  :  Pada akhir pembelajaran ini murid dapat ;
1)      Membaca teks petikan dengan intonasi dan tanda baca yang betul.
2)      Menjawab sekurang-kurangnya 4 daripada 5 soalan pemahaman dengan betul.
3)      Menulis sekurang-kurangnya dua ayat tunggal dan 2 ayat majmuk berdasarkan perkataan yang diberikan.
4)      Menyatakan sekurang-kurangnya 4 kata nama khas, 4 kata nama am dan 4 kata ganda berdasarkan teks petikan.
Fokus utama :
5.1 Aras 3 (i) – Membaca petikan dengan sebutan dan intonasi yang betul dan menarik.
Fokus sampingan  :
5.2    -  Aras 3 (ii)- Menjawab soalan pemahaman berdasarkan teks yang dibaca.
8.2   -  Aras II (i) – Membina ayat tunggal dan ayat majmuk berdasarkan tajuk.
Sistem bahasa  :    Kata Nama Am,  Kata Nama Khas, Kata Ganda. 
Pengisian ilmu  :    Kajian Tempatan
Nilai Murni
i)                    Kerajinan
ii)                   Kerjasama
Unsur Patriotisme   :   Menghargai warisan budaya tempatan.
BBB
i)  kain songket              
ii) Petikan
iii) Kad manila
iv) Lembaran kerja

Masa / Langkah

Isi kandungan
Aktiviti pengajaran dan pengajaran
Catatan

Set Induksi
(5 minit)

-Benda maujud kain songket
Aktiviti guru

Aktiviti murid

BBB
Kain songket

-Guru meminta murid mempamerkan kain  songket yang telah dipesan oleh guru pada minggu lalu.

-Guru memberi penerangan sambil bersoal jawab mengenai pengetahuan sedia ada murid tentang kegunaan kain songket.


-Murid mempamerkan kain songket masing-masing.

-Meneliti keunikan tenunan songket.

-Murid mendengar dan memberi tindak balas kepada guru.

Langkah I
(10 minit)





Teks petikan bertajuk :

Kain Songket.

-Membaca teks petikan dengan intonasi dan sebutan yang betul.

-Guru mengaitkan kain songket dengan pelajaran yang hendak disampaikan.

-Guru meminta beberapa orang murid membacakan teks petikan.

-Mendengar dan memberi perhatian terhadap penerangan guru.

-murid membaca petikan dengan intonasi dan sebutan yang betul.

-Murid lain memberi perhatian sambil menyemak teks petikan.


BBB
-Teks petikan

-Bacaan


Langkah 2
(3 Minit)


-Bersoal jawab.

-Guru meminta murid menjawab beberapa soalan berdasarkan teks petikan.


-Murid menjawab secara lisan.

-Lisan


Langkah 3
(8 Minit)

-Berbincang dalam kumpulan.

1-Membina ayat tunggal/majmuk.
2-Kata Nama Kkas.
3-Kata Nama Am.
4-Kata Ganda.

-Guru membahagikan murid kepada empat kumpulan.

-Guru mengedarkan kad manila untuk mencatat hasil kerja
kumpulan.

-Guru meminta murid berbincang dalam kumpulan mengikut tajuk masing-masing.


-Murid berbincang dalam kumpulan dan mencatat hasil perbincangan mengikut tajuk yang diberi.

BBB

-Kad Manila

-Menjana idea



Langkah 4
(7 Minit)

-Pembentangan hasil kerja kumpulan.



-Mengulas  kerja murid.

-Guru meminta ketua/wakil setiap kumpulan untuk membentangkan hasil kerja kumpulan.

-Guru mengulas hasil kerja murid sambil memberi pujian kerana memberi kerja sama dalam kumpulan untuk menghasilkan tugasan kumpulan dengan baik.


-Murid  melantik wakil dalam kumpulan untuk  membentang hasil perbincangan.


-Murid mendengar dan memberi perhatian.

-kemahiran mendengar.

Langkah 5
-Penutup
(2 Minit)

-Rumusan isi pelajaran.

-Penerapan nilai murni :

I Kerajinan
2 kerja sama

-


-Guru merumus isi pelajaran yang baru disampaikan dan mengaitkannya dengan nilai-nilai murni.

-Guru mengedarkan lembaran kerja kepada setiap individu sebagai kerja rumah.



-Murid menyatakan beberapa nilai murni melalui petikan tadi.




-Murid mengambil lembaran kerja tersebut untuk disiapkan di rumah.

BBB


-Lembaran kerja.


Pengukuhan










l

1 ulasan

Kamsiah Ibrahim
3 Mei 2013 pada 7:58 PG

Assalamua'alaikum .. teruskanlah usaha cikgu dalam perkongsian ilmu yang bermanafaat ini..

Catat Ulasan